Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní

Akustické řešení

28. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Nejde jen o to, nenechat se rušit nepříjemnými zvuky, o které nestojíte. Díky akustickému řešení v multikomfortní budově lépe slyšíte mistrovskou hudbu i úplně obyčejný rozhovor.

Hluk jako nutné zlo?

Které zvuky jsou vám nejnepříjemnější? Provoz na ulici pod vašimi okny, sousedovic štěkající pes, děti pobíhající po domě, hučení pračky a myčky, hovor kolegů v kanceláři… Doma i v práci se potýkáme každý den se spoustou protivných zvuků.

Škála zvuků

A většina lidí vnímá hluk jako nepříjemnost, se kterou se nedá nic dělat. Přitom existuje řada způsobů, jak akustiku interiéru vylepšit tak, abychom se cítili příjemně a nic nás nerušilo. A zdaleka nejde jen o nižší decibely.

 

1. Když je venku pěkně živo

Často nás uvnitř ruší to, co se děje venku – třeba doprava na rušné silnici nebo sekačka na trávu. Doma ale chcete klid na práci nebo odpočinek. Situaci zhoršíte nejen otevřením okna, ale také špatným zateplením budovy.

sipka

Nevhodná tepelná izolace, například levné sádrokartonové desky, totiž venkovní zvuk netlumí, naopak jej spíše „nesou” dovnitř.

sipka

 

Řešení – izolace tepla i zvuku zároveň

Dům zvukově odizolujte kvalitními vnějšími zateplovacími systémy v obvodových zdech a střeše a dobrými trojstěnnými skly v oknech. Kromě lepší akustiky to samozřejmě přinese i lepší zateplení.

 

2. Víte o každém sousedově kroku

Slyšíte, jak sousedi nad vámi dupou i co si povídají u večeře. Máte jasný přehled o provozu výtahu v domě. Večer si nemůžete pustit televizi, protože byste vzbudili děti ve vedlejším pokoji.

Nejste jediní – tzv. kročejový hluk, zvuk, který přenáší stavební konstrukce, trápí nejen obyvatele starších panelových domů, ale bohužel i mnohých novostaveb.

Akustika podlah

Řešení – vícevrstvé podlahy a stěny

Proto myslete při stavbě nebo rekonstrukci na materiály s dobrými akustickými vlastnostmi a uslyšíte jen to, co chcete. Nejde jen o izolaci podlah, stěn a stropů. Obzvlášť v kancelářských prostorech jsou efektivní zvukově izolační skleněné příčky, akustické podhledy či paravany.

 

3. A co akustika samotné místnosti?

I když už vás neruší žádný hluk z vnějšku, pořád ještě myslete na zvuk, který vzniká uvnitř. Větší místnosti s vysokými stropy, obýváky spojené s kuchyní, open space kanceláře či dlouhé chodby zvuk často nepříjemně odrážejí a vy si i v běžném provozu připadáte ochromení hlukem. 

sipka

Potíž je v ozvěně a špatném prostorovém útlumu.

sipka

 

Řešení – akustické panely

Tady už nejde jen o izolaci, ale také o absorpci zvuku. Dobrou zprávou je, že vyřešit akustiku jedné konkrétní místnosti je vlastně nejjednodušší, protože většinou nepotřebujete náročné stavební úpravy. Stačí instalovat stropní podhledy nebo pár stěnových panelů.

Akustické panely

Proč se zvukem vůbec zabývat?

Dobře akusticky řešený prostor bere v potaz nejen tvar a velikost prostoru, ale také to, kdo ho bude obývat a co v něm bude dělat. Má přitom přinést větší pohodlí a zároveň další výhody.

Tichý interiér má přímý vliv na naše zdraví – při práci se víc soustředíme a podáváme lepší výkony, neunavujeme se tak rychle, nejsme vystresovaní a lépe se nám spí.

Neprůzvučnost

Jak na akustické řešení?

Správně projektovaný multikomfortní dům nabízí zvukovou neprůzvučnost stěn a stropů mnohem větší, než jsou běžné standardy. Běžně dosahuje o 5 dB lepších hodnot, někdy ale až o 10 dB – pro představu, to sníží hluk v místnosti na polovinu.

Docílíte toho kombinací těchto akustických řešení:

 • Akustická plovoucí podlaha
  Akustické podložky musí být minimálně 10 mm tlusté. Skvěle funguje buď minerální izolace nebo tzv. elastifikovaný polystyren. Při oddělení betonové vrstvy akustické podlahy od svislých stěn nesmíme zapomenout na pásky. Bez nich nebude podlaha tlumit hluk na 100 %.

 • Odhlučněné příčky
  U obvodových stěn a vnitřních příček nemusí být vždy nejdůležitější materiál, z něhož je stěna vyrobena. Podstatnější je vnitřní výplň, která izoluje tepelně i akusticky. Ideální výplní je například měkká minerální vlna.

 • Akustické desky
  Například akustické systémy Rigips můžete namontovat jako příčky, podhledy nebo předstěny. Skvělé je, že se dají snadno použít i při rekonstrukci, třeba i jen v některých místnostech. Kromě toho, že tlumí zvuk, jsou také odolné vůči požáru.

 • Okna a dveře
  Nejslabším článkem z hlediska vnějšího hluku jsou otvory v budově, tedy okna a dveře. Když má okno vzduchovou neprůzvučnost 35 dB a stěna 52 dB, výsledná hodnota je v rozmezí 35–36 dB. Změnou oken z 35 na 40 dB pak zlepšíte akustiku celé fasády.