Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipka

Je větrání ve městě vůbec zdravé?

10. srpen 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Když cítíme, že máme doma těžký nebo vydýchaný vzduch, náš instinkt nám velí udělat jednu jedinou věc – otevřít okno a vyvětrat. Pustit do místnosti čerstvý vzduch zvenčí a udělat naše domácí prostředí zase o něco zdravější. Je všechno ale opravdu tak, jak se na první pohled zdá?

Co venku, to vevnitř

Je důležité si uvědomit, že přesně takový vzduch, který proudí v okolí našeho domu, pouštíme do našeho obýváku. A kdyby nám kolem gauče jezdila auta, asi bychom si zrovna nelibovali, jak se nám krásně dýchá.

Čerstvý pouze v uvozovkách

Kromě škodlivin vypouštěných výfuky aut se otevřeným oknem do našich domovů dostávají třeba i zplodiny z komínů. A protože větráme přímo bez jakékoliv filtrace nečistot, ten vzduch, který si domů pouštíme, není čerstvý ani náhodou. Kromě toho, když otevřeme okno, vyvětráme nejen vzduch, ale i pracně vytvořené (a také zaplacené) teplo. Jinak řečeno – naše peníze lítají oknem a nám je ještě k tomu zima.

Čistý vzduch jednou pro vždy

Jedno je jisté, přestat větrat jen tak ze dne na den prostě nemůžeme. Svoje zvyky můžeme ale postupně měnit a nakonec se dostat k řešení, které všechny problémy s větráním smete ze stolu. Dnes už totiž existují řízené větrací systémy, které vzduch v místnosti neustále proměňují. Vydýchaný za čerstvý, filtry totiž venkovní vzduch, který dovnitř proudí, zbavují veškerých nečistot.

Zdravé prostředí v místnosti

Větrejte s rozmyslem

Otevírat okno tedy vždy není nejlepší nápad. Lépe se osvědčí pořídit si filtraci vzduchu, která většinu alergenů a škodlivých látek zadrží. Řízený systém větrání zní ale ze všech možností nejlépe.