Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipka

Kolik stojí tepelné čerpadlo?

27. říjen 2017
zvětšit obrazekhlavni obrazek

V předchozím článku Tepelné čerpadlo umí hospodařit jsme si ujasnili, k čemu je vhodné, co všechno dokáže v domě obstarat i to, že nejlepší je pořizovat si čerpadlo především tam, kde ještě žádný jiný druh vytápění není zavedený. Právě v takové situaci vyjdou náklady nejvýhodněji.

Tepelné čerpadlo slouží především k vytápění, ohřevu vody a ke spoustě dalších věcí, které lze od těchto základních funkcí odvinout. Může vyhřívat bazén, vytápět garáž, lze jej propojit se systémem regulované ventilace atd.

Na kolik ale jeho pořízení vyjde? 

Co všechno je v ceně

Při porovnávání nabídek jednotlivých prodejců čerpadel věnujete důkladnou pozornost tomu, co všechno za požadované peníze nabízejí.

Seriózní firmy zajistí kompletní dodávku od návrhu, projektu přes instalaci (včetně výkopových prací) a následný servis. Dále zajistí veškeré kontakty s příslušnými úřady (stavebním, eventuálně i vodohospodářským) a zároveň pomůžou zajistit podklady pro získání státní dotace ze státního fondu životního prostředí.

Přibližné ceny za jednotlivé systémy: 
  • Země/voda - plošný kolektor    250 000 až 350 000 Kč

  • Země/voda – vrt  - cca 320 000 až 380 000 Kč

  • Vzduch/voda (běžný dům) - cca 280 000 až 320 000 Kč

  • Vzduch/voda (nízkoenergetický a pasivní dům) - cca 200 000 až 230 000 Kč

  • voda/voda - ceny nejsou uvedeny, protože jde o individuální aplikace

čerpadlo voda-voda

Výdaje na energii

Výdaje na energii (vytápění, ohřev vody a další provoz celého objektu) jsou nejvyšší položkou každé rodiny žijící v domku. V případě používání plynu představují náklady na energii zhruba 45 tisíc, domácnosti spoléhající výhradně na elektřinu platí ročně 50 tisíc a více. Náklady na energie v domku s kvalitním topným čerpadlem se pohybují okolo 25 tisíc korun ročně. To znamená úsporu zhruba 1500 až 2500 korun měsíčně. Právě o tuto částku se pak může zvýšit splátka hypotéky nebo půjčky na dům.

Při současných cenách za plyn a elektřinu můžeme počítat s tím, že se nám čerpadlo zaplatí v závislosti na jeho pořizovací ceně za pět až devět let. Přitom jeho životnost (u kvalitního čerpadla) se pohybuje minimálně mezi 20 až 25 lety.

 

Praktické rady:

1. Kvalitní čerpadlo poznáme relativně snadno, podle délky záruky, která např. pro kompresory u kvalitních tepelných čerpadel může činit až deset let.

2. Plošný kolektor pracující pro systém země/voda je momentálně nejvýhodnější na provoz, protože v sobě sdružuje přednosti vrtu i odběru energie ze vzduchu. V létě se do jeho hloubky dostává dostatek tepla, a tak se svým výkonem blíží čerpadlům vzduch/voda, jež odebírají teplo z horkého vzduchu. Naopak v zimě je kolektor schován dostatečně hluboko, takže nemusí čelit takovým mrazům a svým výkonem se blíží naopak čerpadlům získávajícím teplo z hlubinného vrtu.

3. Aby čerpadlo pracovalo opravdu úsporně, musí být vybaveno kvalitním systémem regulace. To není prostý termostat, jímž si nařídíme, na kolik stupňů se má v zimě vytopit pokoj nebo jaká má být teplota v bojleru! Je to speciální regulátor určený speciálně pro tepelná čerpadla umožňující jeho regulaci přímo, bez trojcestného směšovacího ventilu.

4. Nejchoulostivější částí každého tepelného čerpadla je kompresor. Ten nejvíce trpí při častém spínání. Abychom mu zajistili co nejdelší životnost, volíme čerpadlo s takovým výkonem, aby pokrývalo běžnou energetickou spotřebu domu pokud možno rovnoměrně. Pro běžný rodinný domek obvykle postačí čerpadlo o výkonu 6 kW. Nemá smysl zvažovat čerpadla s výrazně vyšším výkonem, která by se neustále vypínala a zapínala. V případě větší zimy spíš bude efektivnější a ve výsledku úspornější přitápět ještě nějakým dalším zařízením.