Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipkasipkasipkasipkasipka

První obytný multikomfortní dům v ČR

28. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Pasivní domy už nejsou výsadou alternativních ekologických nadšenců. Dnes se dají postavit takřka podle jakéhokoli architektonického návrhu a s veškerým pohodlím, jaké si můžete přát. První takový „multikomfortní” dům stojí už i v Čechách.

Vyrostl v roce 2010 v Srchu u Pardubic jako obytný dům pro čtyřčlennou rodinu. Už při stavbě se myslelo na variabilitu prostoru v budoucnu, a tak jsou společné prostory rozdělené lehkými příčkami, které se dají celkem snadno demontovat a dispozice místností tím změnit.

První multikomfortní dům - exteriér

Proč multikomfortní?

Jako správný pasivní dům je maximálně úsporný na spotřebu energií, především vytápění. K tomu stačí tři věci – perfektní izolace, řízené odvětrávání a rekuperace tepla (tedy využití tepla ze vzduchu, který vedeme ven z domu). Multikomfortní stavba ale znamená mnohem víc.

Udrží teplo domova

Kromě toho, že takový dům šetří peněženku a zároveň životní prostředí, je hlavně maximálně pohodlný. Vevnitř je v létě i v zimě zhruba stejná teplota (20–23 °C), a to bez studených zdí, oken nebo podlah. Takže se děti nenastydnou, když si hrají na zemi. Rodina také neřeší průvan ani vlhké zdi, které by mohly časem chytit plíseň. Do domu dokonce netáhne ani francouzskými okny, která vedou na terasu. 

Je to prostě krása. A nehoří

Nic z toho ale nemusí jít na úkor estetična – vnější vzhled budovy i dispozice jsou plně v rukou architekta a interiér si zařídila rodina přesně podle svého. Většina oken je orientovaná na jih, takže v obytných místnostech je dost denního světla, a to i v zimě.

Vzniklo tak moderní a zároveň útulné bydlení. A navíc stavba splňuje přísné protipožární standardy – i když si přejeme, aby to nikdy nebylo zapotřebí.

Zahrada prvního multikomfortního domu

Slyšet jen, co chceme

Pomyslnou třešničkou je pak akustické řešení budovy. Detaily, které nejsou na první pohled vidět, odhlučňují zvuky z nejen ulice, ale i mezi jednotlivými místnostmi. Ve dne tak dům dopřává každému soukromí pro vlastní zábavu nebo odpočinek a v noci pak kvalitnější spánek nerušený hlukem z ulice a sousedství.