Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipkasipkasipkasipkasipka

Nesmyslné plýtvání končí, říká architekt Zeleného atria

11. srpen 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Miroslav Marko je architektem Zeleného atria, prvního pasivního bytového domu na Slovensku. Z bývalé tiskárny v Trnavě se pod jeho taktovkou stala budova, která svým obyvatelům poskytuje veškerou pohodu – horko, zima ani hluk z okolních bytů je netrápí a navíc jim chodí daleko menší účty za energie. Přečtěte si rozhovor s architektem, kterému ekologie není cizí.

Proč jste se rozhodli pro výstavbu prvního pasivního bytového domu na Slovensku?

Rozhodli jsme se stavět zelenou stavbu z jednoduchého důvodu: tak se totiž podle nás stavět má. Nejen proto, že je to etické a šetrné k životními prostředí a k naší peněžence, ale i proto, že tento druh výstavby je jednoduše budoucností celého stavebnictví.

Průběh stavby Zeleného atria

V čem se Zelené atrium liší od běžných bytových domů?

Zelené Atrium svou jednoduchou architekturou respektuje okolí a svým způsobem vzdává hold lidskému a zodpovědnému přístupu. Představuje nový trend ve stavebnictví. Všechno od začátku projektu, přes využití brownfieldu, výběr stavebního materiálu, dosažení pasivního standardu, až po budování sousedské komunity, je symbolem filozofie zelené architektury.

sipka

Úlohou architekta není postavit dům, ale vytvořit domov, plnit sny a inspirovat.

sipka

 

Byty v Zeleném atriu se prodávají opravdu rychle. O čem to podle vás vypovídá?

Raketový prodej bytů v Zeleném atriu potvrzuje, že náš projekt je první vlaštovkou běžného trendu zítřka. Je důkazem toho, že je zbytečné čekat na úpravu legislativy.

Jak jako architekt vnímáte důležitost stavby domů tohoto typu?

Úlohou architekta není postavit dům, ale vytvořit domov, plnit sny a inspirovat. Zodpovědnost architekta je o to větší právě při novátorských ekologických přístupech. Konkrétně Zelené atrium je skvělou zprávou pro všechny lidi na Slovensku. Ti totiž mluví o tom, že končí éra nesmyslného plýtvání zdroji a financemi.

Zelené atrium v Trnavě