Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipkasipkasipkasipkasipka

Studenti navrhovali domy pro budoucnost, letos v Minsku

29. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Běloruský Brest chce stavět udržitelně. Stal se proto tématem letošního ročníku mezinárodní studentské soutěže pro budoucí architekty a stavební inženýry. Každoročně se do ní zapojují i čeští studenti.

Už podvanácté pořádá ISOVER mezinárodní studentskou soutěž, ve které účastníci navrhují energeticky úsporné budovy. Letošním tématem bylo urbanistické řešení běloruského Brestu. Místní radnice se chystá na oslavy tisíciletého výročí města a nechce při nich jen vzpomínat, ale také ukázat moderní vizi do budoucna. A tak zjišťuje, jak by mohla rozvíjet trvale udržitelnou městskou zástavbu.

Jaký byl úkol?

Studenti proto dostali za úkol navrhnout budovu podle vlastního výběru, citlivě zasazenou do městského prostoru. Zároveň musí návrh dodržet všechny parametry tzv. multikomfortního domu.

„Není to jen pasivní dům, tedy nenáročný na spotřebu energií. Je to také dům, v němž je dobře vyřešená akustika prostor, dostatek denního světla či absolutní zdravotní nezávadnost použitých materiálů. Multikomforní dům bere v potaz nejen životní prostředí, ale i zdraví a maximální pohodlí těch, kteří ho obývají," říká Karel Sedláček, manažer soutěže pro ČR.

Praktické nápady a citlivý design

České kolo soutěže již proběhlo a přineslo 13 návrhů – to ukazuje, že o udržitelné technologie je ve stavebnictví rozhodně zájem. Všechny práce byly letos velmi vyrovnané, rozdíly v hodnocení byly jen v řádu několika málo procent.

Práce vystavené v Atriu ČVUT

Do mezinárodního kola soutěže, které se letos odehraje v Minsku, se probojovali:

  • 1. místo Martin Stark, Josef Hoffmann, FSv ČVUT Praha

  • 2. místo Tomáš Papoušek, FSv ČVUT Praha

  • 3. místo Tomáš Moravec, Daniel Zygula, FSv ČVUT Praha

Vítězné práce se oproti ostatním mírně odlišovaly především tím, že jejich autoři dodrželi zadávací kritéria a návrh nejlépe propojili s okolní zástavbou.

Udržitelné bydlení? Nejvyšší čas

Produkce emisí CO2 je celosvětově neudržitelná. K jejich trvalému snižování se proto v tzv. Kjótském protokolu zavázalo více než 140 průmyslově vyspělých zemí světa.
Stavební sektor se na těchto emisích a spotřebě energie vůbec podílí 40 %. Hledat nová a energeticky šetrná řešení ve stavebnictví se proto stalo prioritou.

ISOVER multikomfortní dům je naší odpovědí,” vysvětluje Karel Sedláček.

Soutěž probíhá pod záštitou společnosti Saint-Gobain, celosvětového leadera v oblasti vývoje a výroby stavebních materiálů a technologií, které umožňují stavět právě
tzv. multikomfortní domy.