Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní

Světelný komfort

28. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Dostatek světla není příjemný nadstandard, ale každodenní nezbytná potřeba. Má vliv na naši náladu, na to, jak efektivně pracujeme, i na naše zdraví. Máte doma dost světla?

Bez světla nemůžeme žít

Už dlouho žijeme v době, kdy trávíme většinu času v uzavřených prostorách a zůstáváme vzhůru i po setmění, a tak používáme umělé světlo každý den. Přitom přirozené denní světlo je doslova nezbytné k životu, ovlivňuje náš spánkový rytmus, mnohé metabolické procesy v těle a naše zdraví celkově.

Dostatek denního světla

Světlo přede mnou, světlo za mnou

Počet zdrojů světla, jejich podoba i směr závisí především na tom, kdo a jak bude prostor používat. V ložnici potřebujete hlavně dobré světlo na čtení v posteli, v kuchyni ale musí být rovnoměrně rozložené po celé pracovní ploše. Obzvlášť světlý s dostatkem oken má být obývák a dětský pokoj, popřípadě kancelář.

Myslete na to už při projektování

Proto bychom při navrhování budov měli myslet na to, jestli se do interiéru dostane slunce a prostor bude dostatečně světlý. 

sipka

Okna jsou prvním a hlavním zdrojem světla, se kterým máme počítat. Ten pak doplňujeme lampami a stropními světly.

sipka

 

Na sever nebo na jih? Správná orientace domu

Multikomfortní dům se obytnými místnostmi otáčí na jih nebo jihozápad a má dostatečně velká okna, aby bylo prosvětlení co největší. Technickým místnostem, jako jsou chodby nebo koupelny, naopak nijak neublíží malá okna orientovaná na sever.

Myslete také na to, že dětský pokoj není ložnice, děti si tam hrají, píšou úkoly, tráví tu někdy velkou část dne, proto jim dopřejte velká okna a dostatek světla.

Stínění

 

Velká okna nepředstavují tepelné ztráty

To ale neznamená, že kvůli velkým oknům protopíte jmění. Kvalitní trojstěnná okenní skla a správné zaizolování okenních rámů šetří energii a zajistí příjemnou tepelnou pohodu.

sipka

Když je někdy slunce na obtíž, třeba v horkých letních dnech, okna zastíní například stropní přesah nebo vnější rolety.

sipka

 

Co to stojí?

Čím dřív začnete na světelný komfort myslet, tím méně bude stát. Zohlednit by ho měl už projektant při navrhování domu, abyste okna nevybourávali dodatečně nebo nemuseli řešit umělé osvětlení tam, kde by stačilo nechat pracovat slunce.

 

Jak na světelný komfort?

  • Kvalitní okna
    Dobrá okna s trojstěnnými skly dovnitř pustí dostatek světla, zároveň ale izolují teplo. Jejich součinitel prostupu tepla by měl být 0,8 W/(m2K). Aby se místnosti skrze okna v létě nepřehřívaly, je třeba myslet na zastínění.

  • Optimální velikost oken
    Aby byla místnost prosluněná dle normy, je potřeba, aby okna zabírala alespoň jednu desetinu plochy místnosti. Jinak ale platí jednoduchá zásada, že rozumná velikost prosklení je do 40 % plochy jižní fasády.

  • Umělé osvětlení
    Velká okna je dobré doplnit úsporným LED osvětlením. Moderní technologie umožňují i dálkové ovládání či změnu barev světelného zdroje. Svítidla nemusí být jen na stropě, zabudovaná mohou být i do atik nebo podhledů.