Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní

Tepelná pohoda

28. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Ideální teplotu našeho okolí vlastně nevnímáme. Jakmile je nám ale příliš teplo nebo zima, okamžitě to přitáhne naši pozornost. Dopřejte si raději tepelnou pohodu.

Správná teplota je základ

V multikomfortním domě je celoročně tak akorát, 20–23 °C, což je ideální teplota pro efektivní práci i ideální odpočinek. Jak stálé teploty takový dům dosahuje?

 • Nepustí dovnitř teplo ani zimu
  Kvalitní izolace zajistí, že v zimě neuniká teplo ven a v létě se dům vlivem počasí nepřehřívá.

 • Získává teplo, kde se dá
  Tedy netopí jen topení, ale i slunce procházející do domu okny, elektrospotřebiče, žárovky i samotní obyvatelé. To vše je nezanedbatelným zdrojem tepla.

 • Nevětrá, rekuperuje
  To znamená, že využívá teplo z odvětrávaného vzduchu na ohřátí toho čerstvého, který do domu přivádí ventilace. Zdravé vnitřní prostředí tak není na úkor topení.

 • Topí, až když to jinak nejde
  Až když je to opravdu potřeba, zatopí, ale neplýtvá. Úspora energie na vytápění oproti běžnému domu je až 90 %.

Vrstvy tepelné izolace

Tepelná pohoda není jen o teploměru

Ne vždy vychází pocit tepla nebo zimy z teploty, kterou v místnosti naměříme. Záleží i na vlhkosti a proudění vzduchu.

sipka

Řízené větrání udržuje v celém domě zdravou vlhkost 40–60 %, takže se nám dobře dýchá, ale netvoří se plísně.

sipka

 

Dobře izolované prostory zajistí, že nás neobtěžuje průvan, a díky správným materiálům necítíme chlad ani z podlah, oken či zdí, ty jsou totiž maximálně o 2 °C studenější než okolní vzduch.

Snímky z termokamery

Co to stojí?

Kvalitní tepelná izolace nestojí jmění, ale nešetřete na dobrých řemeslnících, kteří dokážou správně ošetřit takzvané tepelné mosty (místa, kudy teplo nejčastěji z domu uniká). Obecně platí, že multikomfortní dům je oproti běžné výstavbě dražší jen asi o 10–20 %. Při stavbě či rekonstrukci investujete do technologií, které vám každodenně budou šetřit náklady za elektřinu a vytápění, a zároveň se vám dům odmění nebývalým pohodlím.

Jak na tepelnou pohodu?

 • Kvalitní tepelná izolace
  Zateplená musí být podlaha, vnější fasádní stěny i střecha. Při provedení je třeba dbát na to, aby izolace byla celistvá – jen tak se nebudou vytvářet tepelné mosty a dům bude skvěle odizolován. Bez spár a přerušení v izolaci významně snížíte tepelné ztráty.

 • Rekuperační jednotka
  Jedná se o zařízení, které se stará o výměnu vzduchu uvnitř budovy. Teplo z odvětrávaného vzduchu využívá na ohřátí vzduchu čerstvého a udržuje stálou teplotu v domě (20–23 °C). Kromě toho, že vám bude doma příjemně, budete dýchat i zdravý vzduch.

 • Okna
  Základem jsou okna s dobrými izolačními vlastnostmi, která zamezí tepelným ztrátám a kromě tepelné pohody přinesou i úsporu energie. V zimních měsících zajístí okna orientovaná na jih poměrně značné solární zisky. Abyste se v létě vyhnuli nechtěnému přehřívání místností, opatřete okna stíněním.