Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipka

Tepelné čerpadlo: možnost, jak se zahřát a ušetřit

20. prosinec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Zdroje tepla nemusí jen topit, můžou dokonce i šetřit vaše peníze. Tepelná čerpadla vám z obýváku vyženou zimu a jsou přívětivá k přírodě, protože využívají hlavně obnovitelné zdroje energie. Na trhu je několik druhů, my si teď představíme ty, které se už osvědčily tisícům rodin po celém Česku. 

Ze vzduchu do vody

Tepelná čerpadla vzduch/voda odeberou z venkovního vzduchu teplo, které potom ohřeje vodu v topném systému a tím pádem i váš dům. Pořídíte je za poměrně nízkou cenu, jednoduše je nainstalujete a s jejich pomocí rychle vytopíte dům i v případě, že se teplota drží pod bodem mrazu. 

Šetříte díky zahradě

Z dlouhodobého hlediska ale výrazněji ušetříte s typem země/voda. I když do začátku vyžaduje vyšší investici a vyžaduje zásahy do pozemku kolem domu, jeho provoz je oproti čerpadlům vzduch/voda o třetinu méně náročný na energie. Odebírá teplo ze země a vede ho dovnitř do domu. Kdo však nemá dostatečně velký pozemek, ten si s jeho pomocí nezatopí.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Ekologicky a levně

Nejjednodušší, nejlevnější a nejméně náročné tepelné čerpadlo pracuje na principu vzduch/vzduch. Protože nebývá zapojeno do topného systému, teplem, které odebere ze vzduchu, vytápí místnost přímo. Nejen, že zahřeje, ale v létě dokáže i klimatizovat a případně zařídit zdravé vnitřní prostředí tím, že odvlhčuje vzduch, aby se vám lépe dýchalo.

Projektant poradí

Chystáte se stavět dům, chcete topit s rozmyslem a nevíte, které čerpadlo se do vašich podmínek hodí? Přečtěte si, jak při výběru postupovat. O tom, jaký typ vybrat, rozhodují hlavně parametry vašeho domu, a vhodnou variantu, díky které ušetříte, určí nejlépe projektant. 

Topení v pohodě

Tepelná čerpadla jsou však velkým tématem i při rekonstrukcích. Pořízení zvažte hlavně v případě, že jste doteď platili velké částky za topení. Až bude čerpadlo nainstalované a nějakou dobu poběží, poznáte, že část nákladů zmizela a užijete si teplo i bez štípání dřeva, navíc naprosto udržitelně.