Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní

Zdravé vnitřní prostředí

28. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Vydržíme 30 dní bez jídla, 3 dny bez vody, ale jen 3 minuty bez dýchání. Čerstvý vzduch nepotřebujeme jen pro své pohodlí, ale hlavně pro své zdraví. Otázkou je, co dýcháme, když 90 % svého času trávíme v uzavřených prostorách.

Vzduch v budovách není ideální

Zatímco příroda má mnoho mechanismů, jak vzduch na planetě mísit, čistit a obnovovat, uvnitř staveb nefungují. Mezi čtyřmi stěnami vzniká zvláštní mikroklima, které se snadno naruší. Čím?

 • Nepříjemné pachy – nemusí být vždy škodlivé, ale kdo chce doma cítit všechny pachy z kuchyně, srst zmoklého psa, pronikavou vůni květin nebo prostě odpadky?

 • Vydýchaný vzduch – problém není ani tak ve spotřebovaném kyslíku, ale spíš v přibývajícím oxidu uhličitém. Čím víc lidí v místnosti, tím rychleji se koncentrace CO2 zvyšuje. Když je ho moc, jsme ospalí a nemyslí nám to.

 • Znečištění z venku – kdo žije ve městě, ví, že smog z dopravy, popřípadě továren, prostě neobejdeme. Městské prostředí je také sušší a prašnější. V přírodě zase na jaře bojujeme se spoustou pylu.

 • Plísně a roztoči – nežijeme ve vakuu, ale když je jich moc, není to pro naše zdraví žádná hitparáda, zvlášť, když trpíme alergií.

 • Toxiny a chemické látky – často si je doma ani neuvědomujeme, o to nebezpečnější ale jsou. Toxické látky se do vzduchu uvolňují z běžného vybavení domácnosti, úklidových prostředků, kosmetiky i hraček.

Obzvlášť nepříjemným problémem je formaldehyd – způsobuje slzení očí, bolest hlavy, ale může být příčinou i vážnějších zdravotních potíží. Není ale vůbec snadné se mu vyhnout – uvolňuje se z nábytku, koberců, barev a nátěrů, a to dlouhodobě. Obsahuje ho i cigaretový kouř. 

Běžné koncentrace formaldehydu ve venkovním prostředí se pohybují v rozmezí 10 až 100 μg/m3, ve vnitřním prostředí je to ale často mnohem více, v rozmezí 33 až 150 μg/m3. Limitní hodinová koncentrace pro vnitřní prostředí pobytových místností dle Vyhlášky MZČR 6/2003 je 60 µg/m3.

 

Větrat, větrat, větrat. Nebo ne?

Co s tím? Selský rozum velí otevřít okno. Vyměnit vydýchaný vzduch za čerstvý je dobrý nápad, ale má své nedostatky.

 • Větrání je nerovnoměrné a nárazové.
  Za chvíli se kvalita vzduchu v místnosti zase začne zhoršovat.

 • Ne vždycky je venkovní vzduch čistý.
  Obzvlášť během inverze bývá městské ovzduší tak znečištěné, že se do větrání rozhodně nehrneme.

 • Někdy sousedi neberou ohledy.
  Táborák z vedlejší zahrady nebo cigaretový kouř ze sousedovic balkonu si do ložnice asi nikdo dobrovolně nepustí.

 • Se vzduchem vyvětráte i teplo.
  Hlavně v zimě tak zbytečně protopíte víc peněz a v místnosti teplota nepříjemně kolísá.

 • Otevřeným oknem slyšíte nepříjemný hluk z ulice.
  Ve městě vás tak ruší auta, která vám projíždějí pod okny, i křik hrajících si dětí. A klidná domácnost je ta tam.

Zdravé vnitřní prostředí v multikomfortním domě

To vše bere multikomfortní dům v potaz a řeší tyto problémy společně.

sipka

Všechny místnosti jsou napojené na ventilační systém, který dovnitř neustále přivádí čerstvý vzduch a ten vydýcháný odvádí pryč.

sipka

 

Filtry se postarají o vyčištění od prachu, roztočů, udržují optimální vlhkost i koncentraci oxidu uhličitého.

 

Výhody větracího systému

Rekuperační jednotka se významně podílí na úspoře energie za vytápění – teplo z odvětrávaného vzduchu dokáže využít na ohřátí vzduchu čerstvého. To znamená, že neustále větráte, ale netopíte pánubohu do oken.

Odvětrávací systém

sipka

Na rozdíl od klimatizací je větrání v multikomfortním domě zdravé a tiché, nenarušuje akustiku prostoru.

sipka

 

Otvírat okna tedy vlastně nemusíte vůbec, a přitom máte ve dne i v noci v místnostech zcela zdravý a čerstvý vzduch i bez nepříjemného průvanu a pachů.

 

Co to stojí?

Rekuperační jednotku pořídíte řádově od 100 do 200 tisíc Kč, podle velikosti domu a počtu místností. Pohání ji elektřina, ale spotřeba není vysoká. Navíc tím, že zpětně využívá teplo z odvětrávaného vzduchu (a to s účinností až 75 %) a pojí se s kvalitním zateplením budovy, ve výsledku každý rok ušetříte mnoho desítek procent nákladů na vytápění.

 

Jak na zdravé vnitřní prostředí?

 • Okna
  Dobře utěsněná okna jsou prvním základem toho, že se vzduch zvenčí dostane do budovy jen, když se rozhodnete. Když je venku prašno nebo smog, vůbec je neotvírejte, o čerstvý vzduch se postará větrací systém.

 • Rekuperační jednotka
  ​Stará se o kvalitu vzduchu v budově. Udržuje ji při relativně stálé teplotě (20–23 °C) a vlhkosti (40–60 %). Koncentrace COdrží pod hodnotou 800 ppm, takže v místnosti je stále „vyvětráno“. Filtry pak dokáží zachytit prach a roztoče, a tak vzduch v budově je opravdu čistý.

 • Omítky a tapety
  Vnitřní stěny v místnostech můžete opatřit materiály, které dlouhodobě zachycují formaldehyd, a tím snižují jeho koncentraci ve vzduchu. Dokážou to např. desky Rigips s technologií Activ´Air, které ještě navíc můžete ošetřit nátěrem AirMal. Podobně fungují i tapety Novelio CleanAir.