Např. úspora energie, tepelná izolace, ...

Podělte se s přáteli

Banner čtvercový postranní
sipkasipkasipkasipkasipka

Zelené atrium – první pasivní bytový dům na Slovensku

29. červenec 2016
zvětšit obrazekhlavni obrazek

Uprostřed Trnavy léta chátrala bývalá tiskárna. Nevzhledná budova zabírala místo a hyzdila město, ale nikdo moc nevěděl, co s ní. Nakonec ji v roce 2002 koupila stavební firma SMF Marko a chtěla z ní vytvořit luxusní bytový dům. Plány jí ale zkřížila krize v roce 2008.

Po letech se ale SMF Marko k záměru vrátila a ještě ho v mnohém posunula dál. Naprojektovala dům jako pasivní a multikomfortní bydlení, které maximálně zohledňuje to, aby se jeho obyvatelům žilo hezky. Tak v Trnavě vyrostl první pasivní bytový dům na Slovensku – Zelené atrium.

Místo i materiál dostaly druhou šanci

Hlavní myšlenkou projektu je postavit budovu „zeleně”, to znamená ekologicky, s co nejmenším dopadem na životní prostředí při rekonstrukci i následném provozu a bez plýtvání.

Proto se stavělo na místě nepotřebné budovy v centru města. Ale tím to nekončí. Materiál, který se z původní budovy vyboural, firma zrecyklovala asi na 1500 tun drti, kterou použila například do základů. Využila se též velká část železobetonové a ocelové konstrukce.

Pohled zezhora na Zelené atrium

Největším lákadlem jsou minimální provozní náklady

Projekt v duchu pasivního domu maximálně využil stavební technologie a materiály, které šetří následné provozní náklady, především na vytápění. Oproti staré zástavbě jsou tyto úspory opravdu markantní, můžou dosáhnout až 90 %.

A to bylo i hlavním tahákem pro ty, kteří byty v Zeleném atriu chtěli koupit. Byl o ně ostatně velký zájem, v době kolaudace jich bylo prodáno už 75 %.

Doma chcete hlavně pohodlí

Architekti a projektanti nemysleli jen na životní prostředí, ale hlavně na ty, kteří v domě budou žít. Perfektně řešené odvětrávání a přísun čerstvého vzduchu, zvukově izolované byty, aby se sousedi vzájemně nerušili, příjemná teplota v místnostech po celý rok, a to bez chladných stěn nebo podlah. To jsou hlavní vlastnosti tzv. multikomfortního domu.

Terasa Zeleného atria
 

Zelené atrium podporuje sousedskou komunitu

V domě je 44 bytových jednotek. Architektonický návrh počítá i s tím, že lidé, kteří žijí na stejném místě, by měli mít možnost se potkávat a přirozeně si vytvořit dobré sousedské vztahy. V Zeleném atriu jsou proto společné prostory – společenské místnosti a zatravněná střešní terasa, společná pro všechny obyvatele domu. Tam mohou sousedi společně grilovat, užívat si sluníčka nebo si hrát s dětmi.

Pro lidi a pro budoucnost

Projekt vznikl nejen jako bytový komplex, tedy aby sloužil svým obyvatelům. Má zároveň ukázat, že ve střední Evropě má smysl stavět udržitelné budovy s minimální spotřebou energie a s ohledem na životní prostředí, aniž by to snížilo komfort jejich obývání. A nemusíme kvůli tomu čekat na novou, přísnější legislativu, můžeme začít už teď.

Interiér Zeleného atria